سایت رسمی تریبون چپ
روزا لوکزامبورگ هنوز دفن نشده است
روزا لوکزامبورگ هنوز دفن نشده است

روزا لوکزامبورگ از فعالان جنبش کمونیستی آلمان در زمان جنگ جهانی اول بود
از نود سال پیش گمان می‌رفت که روزا لوکزامبورگ در گورستانی در برلین دفن شده است. گزارشی تازه نشان می‌دهد که جسد رهبر انقلابی آلمان هماکنون در سردخانه بیمارستان شاریته در برلین قرار دارد.

در سردخانه پزشکی قانونی “مجتمع درمانی شاریته” در برلین از سالها پیش روی جسد زنی بدون سر و دست و پا تحقیق می‌شود. پزشکان و کارشناسان این مجتمع به تازگی اظهار داشتند که به نظر آنها این جسد به روزا لوکزامبورگ یکی از رهبران برجسته جنبش سوسیالیستی آلمان در دو دهه اول قرن بیستم تعلق دارد.

بنا به گزارش تازه‌ای که نشریه اشپیگل منتشر کرده، کارشناسان روشن کرده‌اند که صاحب جسد در میانه چهل سالگی به قتل رسیده، به بیماری مفصلی مبتلا بوده و پاهای نامساوی داشته است. روزا لوکزامبورگ هنگام مرگ ۴۷ سال داشت، در ناحیه لگن دچار ضایعه بود و به همین خاطر هنگام راه رفتن می‌لنگید.

جسدی غیرواقعی در گور

از زمانی که روزا لوکزامبورگ در ژوئن ۱۹۱۹ به خاک سپرده شد، همواره درباره محل دفن او تردید وجود داشت، اینک کارشناسان این موضوع را با استدال بیان می‌کنند. به عقیده آنها زنی که در ۱۳ ژوئن به جای روزا لوکزامبورگ در گورستان فریدریکسفلد برلین دفن شده، با مشخصات جسمانی رهبر انقلابی آلمان نمی‌خواند.

به علاوه طبق اسناد تاریخی روزا لوکزامبورگ پس از دستگیری، به شدت مضروب شده و سپس با گلوله‌ای به سر به قتل رسیده بود، اما روی جسدی که به جای او در گور آرمیده، چنین علایمی دیده نمی‌شود.

رهبر “دموکرات” جنبش کمونیستی

روزا لوکزامبورگ نظریه‌پرداز اصلی جناح رادیکال حزب سوسیال دموکرات آلمان بود. او در آستانه جنگ جهانی اول، در انتقاد از حمایت سوسیال دموکراتها از جنگ، از حزب انشعاب کرد و جریانی انقلابی به نام “انجمن اسپارتاکوس” بنیاد گذاشت. همین جمعیت بود که پایه‌ی تأسیس “حزب کمونیست آلمان” را تشکیل داد.

روزا لوکزامبورگ در رأس حزب خود در پایان سال ۱۹۱۹ کارگران را به قیام مسلحانه فرا خواند. دولت حکم دستگیری او را صادر کرد. نفرات واحدهای سواره نظام ارتش آلمان در ۱۵ ژانویه ۱۹۱۹ روزا لوکزامبورگ را دستگیر کردند، و پس از شکنجه در کنار دوست همرزمش کارل لیبکنشت تیرباران کردند.

آرامگاه این دو سوسیالیست مبارز در برلین زیارتگاه چپ‌گرایان آلمان است و هر سال روز اول ماه مه بر مزار آنها مراسمی بر پا می‌شود.

روزا لوکزامبورگ با وجود اعتقاد راسخ به کمونیسم، از رژیم بلشویکی در روسیه و شخص لنین انتقاد کرد. او به خاطر تأکید بر ضرورت دموکراسی برای نظام سوسیالیستی مورد احترام است. جمله معروف او تا امروز سرلوحه برنامه سوسیال دموکراتهاست: “آزادی واقعی تنها به معنای آزادی دگراندیشان است”.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
زندگی کن

زندگی کن

زندگی کن زندگی تو رنگ آواز جوانه هم تپش با متن سرخ شعر خورشید شبانه زندگی کن زندگی تو هم نفس با روح بارون زندگی

خوشه های خشم(کتاب و فیلم)

جان اشتاین‌بک در سال 1902 در کالیفرنیا به‌دنیا آمد. پدرش خزانه‌دار و مادرش آموزگار بود. پس از تحصیل علوم در دانشگاه استانفورد، در سال 1925

سرمایه‌داری در حال کشتن هنر است

»هنر آشغال است.« دادائیستهای برلین، یک جنبش هنری آوانگارد، در سال ۱۹۱۹ چنیین اعلام کردند. دادائیستها در برابر هنری واکنش نشان میدادند که خودش را

یه فرصتی به صلح بدین!

[box type=”note” align=”” class=”” width=””]ترانه سرا و خواننده: جان لنون برگردان: فرهاد بشارت [/box] یه فرصتی به صلح بدین همه­‌ی صحبت­ها در مورد بگ ایسم،

مده‌آ

نمایشنامه ای از داریو فو و فرانکا رامه ترجمه‌ی نیلوفر بیضایی : کمک، کمک، کسی این‌جا نیست ؟ کمک کنید. مده‌آ خود و فرزندانَ‌ش را

بی تفاوتی سياسی

طبقه‌ی کارگر نمیبايد خود را به‌مثابه‌ی حزب سياسی متشکل سازد، نمیبايد به هيچ بهانه‌ای به کنش سياسی اقدام ورزد، چرا که مبارزه عليه دولت رسميت