سایت رسمی تریبون چپ
توپ مرواری

جانم برایتان بگوید، اگر خدا وجود داشت دیگر احتیاجی به کشیش و آخوند و خاخام و مسجد و کلیسا و کنیسه نبود. مظهر پرستش ما محسوس و در دسترس همگی است و میانجی لازم ندارد، حتی از تاریخ هم بی‌نیاز است.
مُشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید، چون آن چه مشکوک است همیشه تبلیغ لازم دارد. اگر مذهب راست می‌گفت، این همه زندان و پاسبان و بیمارستان و تیمارستان و قشون و کینه و جنگهای صلیبی و مذهبی وجود نداشت، زیرا دین و مذهب از ابتدای پیدایش تاکنون جز موجبات بدبختی و تبه‌روزی مردم را فراهم نساخته و جز دکان‌داری و آلت خر کردن مردم چیز دیگری نبوده، چه آن که از پایه و اساس موهوم بود.
اساساً تمنای تهذیب آدمی از راه مذهب جز از قبیل تمنای دفع فاسد به افسد نیست. ایمان مذهبی بزرگترین دروغهایی است که بشر برای تبرئه خود قالب زده و گشادترین کلاهی است که به سر خودش گذاشته است.
فقط به این وسیله نمایندگان آن به اقتضای زمان در خر کردن مردم و سوار شدن بر گُرده آنان کوشیده‌اند.
کدام مذهب است که توانسته باشد پنج دقیقه از شرارت بشر بکاهد؟ برعکس می‌بینیم همیشه تعصب و خرافات حماقت بشر را برای پیشرفت مقاصد خود دست‌آویز قرار داده و یک میانجی کشیش یا آخوند لازم دارد که کلاه مردم را به امید بهشت و بیم دوزخ بردارد و به ریششان بخندد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

چرا گرسنگان؟

چراگرسنگان؟ که غذا در جهان همگان را کافیست! چرا تنهاین؟ هنگامی که ما بسیارانیم! چرا موشک ها را نگهدار صلح می خوانند؟ حال آن که

به یاد جان لنون

جان وینستون لنون (به انگلیسی: John Winston Lennon) (متولد ۹ اکتبر ۱۹۴۰ – درگذشته ۸ دسامبر ۱۹۸۰)، خواننده، ترانه سرا، موسیقیدان، آهنگساز و شاعر، از

بی دلیل

بی دلیل به هزار دلیل دوستت دارم آخرینش میتواند کیف کوچک ­ات باشد بازشده در جوی آب یا وقتی که گرفته بودی پیشانی ات را

حقايق ساده­ ی سوسياليستی

کارگر: ولی اگر اربابان نباشند، چه کسی به من کار می‌دهد؟ سوسياليست: اين سئوالی است، که مرتب از من پرسيده می­شود؛ بگذار آن را بشکافيم.

من از تو میمردم

من از تو میمردم اما تو زندگانی من بودی تو با من میرفتی تو در من میخواندی وقتی که من خیابانها را بی هیچ مقصدی

ساندویچ

غلامحسین ساعدی در نیمه باز شد. مشتری‌ها برگشتند و مرد بلند قد و چهار‌شانه‌ای را دیدند که صورت درشتی داشت و عینک تیره‌ای به چشم